Pași importanți pentru restaurarea unui monument istoric din centrul Iașilor

Anunțuri / comunicate Noiembrie 27, 2020

Biserica cu hramurile Sfântul Gheorghe și Sfânta Ecaterina este situată discret pe platoul din centrul Iașilor, în rând cu Catedrala mitropolitană și Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, adunând la rugăciune pe enoriașii care locuiesc pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt și până la cei din Podul de Piatră, de pe bulevardul Nicolae Iorga, dar și pe toți credincioșii care-i calcă pragul, formând o comunitate. Cunoscută și sub numele de Parohia „Sfântul Gheorghe” Lozonschi, după numele unuia din ctitorii bisericii de zid de la 1800, această comunitate a receptat cu sfințenie modelul de credință al înaintașilor, dar și dragostea lor față de casa Domnului.

Într-un context în care grija față de patrimoniul istoric din centrul orașului s-a intensificat, Catedrala mitropolitană restaurată și ansamblul mitropolitan pregătindu-se de sfințire după ample lucrări care au avut loc în ultimii ani, Facultatea de Teologie pregătindu-se și ea pentru un amplu proces de restaurare, și Biserica Parohiei „Sfântul Gheorghe” Lozonschi a făcut pași importanți pentru pregătirea dosarului de restaurare.

Toate frământările din ultimii ani pe această direcție s-au concretizat prin implementarea proiectului ”Realizarea documentațiilor tehnice pentru restaurarea și consolidarea Bisericii ”Sf. Gheorghe Lozonschi””, cod LMI IS-II-m-B-03807, cofinanțat de Institutul Național al Patrimoniului (INP) în cadrul Subprogramul: Elaborare a documentaţiilor tehnico-economice pentru intervenţii asupra monumentelor istorice, Sesiunea de finanțare: TMI mai-iulie 2020, a cărui finalizare o anunțăm cu bucurie acum, mulțumindu-I Bunului Dumnezeu pentru ajutorul dat și sfinților ocrotitori, Gheorghe și Ecaterina, pentru mijlocirile neîncetate.

În paralel cu lucrările avute în vedere pentru biserica de zid, în parohie se desfășoară și o atentă lucrare liturgică, catehetică, culturală, social-filantropică, gospodărească, care să dea raspunsul întrebării care ar trebui să frământe viața fiecărui creștin: „Ce să fac ca să moștenesc viața veșnică?

Pr. paroh Bogdan Racu

Citește alte articole despre: proiect